Trakų kultūros ir meno centras

Koliažinė opera MAŽVYDAS Onuškyje

Koliažinė opera „Mažvydas“
Pagal Justino Marcinkevičiaus dramą
Į didžiąją sceną sugrįžta abejingų nepalikusi, sėkmingą įvertinimą pelniusi „Mažvydo“ drama pagal Justiną Marcinkevičių. Liepos 6-ąją, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, susiburs išskirtinė kūrybinė grupė bei žiūrovų pamilti aktoriai ir atlikėjai: Giedrius Arbačiauskas, Monika Marija, Mantas Jankavičius, Jovita Vaškevičiūtė, Rokas Laureckis ir ansamblio „Lietuva“ atlikėjai.
Vienas didžiausių ansamblio „Lietuva“ projektų jau ketvirtus metus sulaukia anšlaginio žiūrovų dėmesio – po spektaklių dalinamasi teigiamais įspūdžiais ir padėkomis, į pasirodymus keliaujama net po keletą kartų, o tie, kas neturėjo progos išvysti „Mažvydo“, darkart kviečiami atvykti. Muzikinio teatro ir šviesaus atminimo rašytojo gerbėjai neliko abejingi įtaigiam tekstui, širdį veriančioms arijoms, įkvepiančioms herojų istorijoms bei įvairius stilius apjungiančiai muzikai.
„Būtų galima ilgai kalbėti, bet pirmiausiai – tikrasis menas prasideda tada, kai pradeda kūnu bėgioti šiurpuliukai. Ta muzika, jos dermė, tie netikėti posūkiai nepalieka abejingų, o kai pabaigoje viskas pradėjo skiemenuotis į tą žodį, kurį mes žinome nuo pat mažumės iki pat paskutinės savo gyvavimo akimirkos – be abejo, sunku likti nesusijaudinus. Manau, tai didelis nuopelnas nuostabių mūsų kūrėjų, atlikėjų. Visi susiliejo į tą nuostabų ansamblį ir sukūrė stebuklą, kurį, kaip aš dabar išgirdau, per artimiausius keletą metų matome paskutinįkart. Man nesinori šio žodžio priimti ir susitaikyti… Tokie kūriniai paprasčiausiai nemirtini. Jie gyvuoja visada, kol gyvuos Lietuva“, – atlikėjus sveikino Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Tiesiog pasididžiavimas jumis kiekvienu. Kiekviena spektaklio atkarpėle, kiekvienu įkvėpimu. Žvilgsniais choristų, plastika šokėjų, emocijomis atlikėjų. Atrodė, kad salėje žiūrovai net kvėpuoti nustojo, tokia vyravo tyla ir susikaupimas viso spektaklio metu, o po jo didžiulė aplodismentų jūra, susižavėjimo šūksniai, gėlės ir jaudulio ašara, ne vienam nuriedėjusi skruostu. Neįtikėtina, kad taip skoningai, lengvai, taip profesionaliai ir šiuolaikiškai galima perteikti lietuvybę ir mums visiems puikiai žinomą „Mažvydą“, – viešoje erdvėje kalbėjo žiūrovai.
Muzikinė drama primins tai, kas svarbu kiekvienam – apie žmogiškumą, meilę ir ištikimybę, kovą už gyvenimą bei prasmę, tenkamus priimti sudėtingiausius sprendimus.
„Kaip tikimės vėl paliesti žiūrovų širdis? Visos komandos sąžiningu darbu. Čia svarbi emocija, žodis ir to žodžio gylis. Mažvydo tema yra lietuvių prigimtiniai dalykai, amžina tremties tema. Tai įkvepia tikėjimo, kad ir vieno žmogaus padaryti darbai nulemia visos tautos egzistencinę ateitį. Mūsų tautoje yra personalijų ir kūrėjų, kurie verti pasaulinės auditorijos dėmesio“, – įsitikinęs koliažinės operos režisierius Kęstutis Stasys Jakštas.
Unikalus muzikinis spektaklis „Mažvydas“, jungiantis istoriją ir poeziją, realius faktus ir kūrybos laisvę, pasakoja apie pirmosios lietuviškos knygos – „Katekizmo“ – autorių Martyną Mažvydą, jo dramatišką ir sudėtingą gyvenimą, iššūkius ir realybę XVI amžiuje, didelių politinių ir religinių permainų fone.
Ši projekto sumanytojo – valstybinio ansamblio „Lietuva“ programa yra vienas iš bandymų prisiliesti prie klasikos, atveriant ją ir paverčiant sava, suprantama ir artima kuo didesniam žiūrovų ratui. Koliažinis žanras klasikinės operos pagrindu vienija įvairius muzikos stilius, todėl opera „Mažvydas“ sujungė tautinių ir simfoninio orkestro styginių instrumentų, varinių pučiamųjų ir elektroninės muzikos skambesį, kino filmams būdingą muziką ir populiariosios muzikos stilių.
Istorinius įvykius prikelti scenai, priminti, kad atmintis gyva tiek, kiek mes patys ją puoselėjame ir liudijame – šiandieninio ansamblio veiklos esmė.
„Tikrai nesitikėjau, kad taip keičiate visą ansamblio „Lietuva“ identitetą. Ir dainininkai, ir aktoriai, ir lietuviška muzika – tokia jungtis, jau nekalbu apie mūsų istorinius aspektus. Čia susibūrę įvairūs žmonės ir jūs keičiate mūsų supratimą, požiūrį į ansamblį. Ir dar toks naujas, modernus naujadaras, tiesiog noriu pasveikinti ir labai už jus pasidžiaugti“, – sužavėta liko koliažinę operą stebėjusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Projekto globėjas – Prezidentas Valdas Adamkus. Premjera buvo skirta Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui ir Just. Marcinkevičiaus 90-osioms gimimo metinėms.
DALYVAUJA:
Valstybinis ansamblis „Lietuva“
Solistai:
Mažvydas – Giedrius Arbačiauskas
Mažvydo mylimoji Marija – Monika Marija
Mažvydo sūnus Kasparas – Mantas Jankavičius
Mažvydo posūnis Kristupas – Rokas Laureckis
Mažvydo žmona Benigna – Jovita Vaškevičiūtė
Liuteronų kunigas, Mažvydo pusbrolis Vilentas – Saulius Vasiliauskis
Vienuolis-inkvizitorius – Martynas Žukauskas
KŪRYBINĖ GRUPĖ:
Režisierius – Kęstutis Stasys Jakštas
Libreto ir scenarijaus autorius – Arnas Ališauskas
Kompozitorius – Jonas Jurkūnas
Vyr. dirigentas – Egidijus Kaveckas
Scenografas – Gintaras Makarevičius
Kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė
Choreografė – Aušra Krasauskaitė
Projekcijų dailininkas – Rimas Sakalauskas
Šviesų dailininkas – Audrius Jankauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *